Primăria Bălești a scos la licitație, la jumătatea acestei luni, delegarea gestiunii prin concesiunea a Serviciului pentru gestionarea câinilor fără stăpân din localitate. Astăzi, licitația a fost însă anulată din SICAP.
Administrarea Serviciului pentru gestionarea câinilor fără stăpân din Bălești se dorea a fi preluată de o societate privată, în urma deciziei de delegare a gestiunii prin concesiune către un operator privat. Această măsură are scopul de a asigura un management mai eficient și structurat al situației câinilor fără stăpân. Activitatea operatorului privat va începe în acest an, bugetul alocat pentru acest serviciu fiind de 25.000 de lei.
Licitația anulată
Activitatea de gestionare a câinilor fără stăpân în comuna Bălești este un serviciu public local, organizat, coordonat, reglementat, condus, monitorizat si controlat de autoritatea administrației publice locale. Scopul serviciului are în vedere următoarele aspecte de ordin social: reducerea numărului câinilor fără stăpân; stoparea înmulţirii necontrolate a câinilor de rasă comună; prevenirea abandonului si a pierderii câinilor; facilitarea recuperării câinilor pierduți; promovarea deţinerii responsabile a câinilor; reducerea apariției rabiei si a altor zoonoze; reducerea riscurilor asupra sănătății oamenilor; prevenirea agresivității asupra oamenilor și a animalelor.
Serviciul pentru gestionarea câinilor fără stăpân se realizează prin instituirea de norme privind capturarea, transportul, adăpostirea, îngrijirea și eutanasierea câinilor fără stăpân care prezintă un grad ridicat de pericol social.
Serviciul public pentru gestionarea câinilor fără stăpân va asigura protecția câinilor conform principiilor europene: cuștile vor fi alese in funcție de talia animalului, ele trebuind să fie mai lungi decât corpul animalului; pentru animalele moarte, respectiv bolnave, vor exista cuști separate; autovehiculele vor fi curate si vizibil marcate cu denumirea serviciului de gestionare a câinilor fără stăpân și specificând adresa, numărul de telefon; autovehiculele trebuie să fie dotate cu următorul echipament: plasă, scară, cuști metalice sau din fibra de sticlă, instrumente pentru prindere, trusa de prim ajutor: șoferii autovehiculelor trebuie să fie instruiți, să acorde ajutor animalelor bolnave; se interzice efectuarea eutanasiei in autovehiculele de transport pentru câini, se arată în caietul de sarcini.

