Parcul Industrial Bălesti reprezintă o investiție importanta pe agenda mai multor firme care intenționează să desfășoare activități de producție aproape de municipiu, pe un spațiu generos și având alături autorități care vor face imposibilul privind utilitățile și confortul acestor societății. Primarul comunei Bălești, Mădălin Ungureanu i-a nominalizat deja pe primii patru solicitanți serioși. Este vorba despre firmele care au încheiat contracte cu primăria.
Cele patru firme care au semnate contracte de superficie pentru Parcul Industrial din Bălești vor începe să deruleze activități până la finalul acestui an, după cum au precizat autoritățile locale. Mai trebuie executate lucrări de amenajare care ar trebui să fie finalizate până la finalul acestei veri. Cele patru firme care vor funcționa în parc sunt următoarele: TESIV – colectare de panouri fotovoltaice pentru reabilitare; Betcon – distribuție piloni metalici pentru poduri; Piramal Pharma – depozit medicamente și Nanu Transilvania – ceramică, țiglă, cărămidă.
„Vor fi în jur de 250 de locuri de muncă. Vom avea licitație în martie pentru Proiectul Tehnic și execuție. Vom avea un foraj pentru apă, drumuri, alei, utilități de-a lungul drumului național. Va fi canalizare, împrejmuire. Lucrările trebuie să fie gata în patru luni. Până acum avem certe patru firme: TESIV – colectare de panouri fotovoltaice pentru reabilitare; Betcon – distribuție piloni metalici pentru poduri; Piramal Pharma – depozit medicamente și Nanu Transilvania – ceramică, țiglă, cărămidă. Sunt contractele semnate. Un investitor va face cu fonduri proprii, altul cu ajutor de stat și doi cu finanțare din Fondul de Tranziție Justă”, conform lui Mădălin Ungureanu, primarul comunei Bălești.